Bieg pamięci „Wilczym Tropem”

Bieg pamięci „Wilczym Tropem”

Luty 25, 2019 0 przez admin

Od 2013 roku, w wielu polskich miejscowościach, organizowany jest bieg „Tropem Wilczym”. Pomysłodawcą i właścicielem wszelkich praw do koncepcji projektu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca ustanowiono świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Działało ono w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja bieg zaczął nabierać rozpędu. Rok później przeniesiono go w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Bieg pamięci Wilczym Tropem

4 marca 2018

W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W zbliżającej się VI edycji  Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 4 marca 2018 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 70 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

 

Bieg pamięci „Wilczym Tropem”

Celem biegu jest złożenie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944-1963. Stąd dystans biegu wynosi 1963 m. W tym roku, tak jak w latach minionych, organizacją biegu w Dziwnowie zajmie się dowódca Garnizonu Dziwnów we współpracy z Ludowym Uczniowskim Klubem Sportowym „Bałtyk” Dziwnów.

Dla zwiększenia atrakcyjności zawodów, organizatorzy postanowili oprócz biegu głównego, przeprowadzić też dodatkowo bieg na dystansie 5 tysięcy metrów. Impreza odbędzie się w dniu 3 marca 2019 roku (niedziela). Start – równocześnie do obu biegów – odbędzie się punktualnie o godzinie 11.00.

 

Zapisy do biegu pamięci „Wilczym Tropem”

Zapisy będą prowadzone w okolicy wejścia na plażę, znajdującego się na przedłużeniu ulicy Reymonta (na wysokości budynku Zespołu Szkół Społecznych im. prof. Piotra Zaremby). Osoby zainteresowane uczestnictwem w biegu, zapraszamy do zapisów w dni startu (tj. 3 marca) w godzinach od 9.30 do 10.30.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 607 377 071. Zapraszamy.