Jacek Klimecki gościem TVP Szczecin.

Jacek Klimecki gościem TVP Szczecin.

Styczeń 23, 2019 0 przez admin

Jacek Klimecki gościem TVP Szczecin.

21 stycznia 2019 r. Jacek KLIMECKI był gościem TVP Szczecin. Podczas spotkania poruszono tematy związane z Mariną oraz żeglarstwem w Dziwnowie. W czasie wywiadu podsumowano także miniony rok oraz przedstawiono plany na kolejny.  

Kiedy Dziwnów decydował się na budowę nowej Mariny, która uwzględniała też sportowe potrzeby dużych ewentualnych przyszłych regat, nie brakowało głosów krytycznych. Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że władze Dziwnowa w tej sprawie działają konsekwentnie do tego stopnia, że najważniejsze regaty w regionie odbywają się właśnie tu. Miasto regularnie otrzymuje nagrody Polskiego Związku żeglarskiego.

To znakomity dowód na budowę obiektu użyteczności publicznej równocześnie z pomysłem jak z niego w przyszłości korzystać. Dziwnów ku zaskoczeniu wielu od lat odważnie zaczął stawiać na żeglarstwo i to żeglarstwo wyczynowe poszerzając klasy, w których ścigają się młodzieżowcy i seniorzy. A warunki do organizacji tego typu wydarzeń są niepowtarzalne. Z jednej strony wody zalewu, z drugiej otwartego morza. Dla sędziów i uczestników najlepsza z możliwych mieszanka dająca prawdziwy pogląd kto ze startujących jest w danej chwili najlepszy.

Tylko w minionym roku na tym akwenie startowały optymisty z całego świata w ramach eliminacji do Mistrzostw Globu i Mistrzostw Europ. To tu rozegrano też długodystansowe Mistrzostwa Polski w klasie Delphia 24 przechodząc w naturalny niemal sposób do walki w klasie olimpijskiej laser w ramach Pucharu Europy. To tu odbyły się Mistrzostwa krajowe klasy ORCI. Stąd podziękowania ze strony Polskiego Związku Żeglarskiego i przede wszystkim ambitne plany na kolejny rok. W połowie maja znów na wodę zejdą najlepsi optymiściarze walczący w finale eliminacji Mistrzostw Świata i Europy. Pod koniec sierpnia o medale w championacie starego kontynentu powalczą żeglarze do lat 21 W klasie laser. I na dokładkę we wrześniu Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist zorganizuje tu Międzynarodowe Mistrzostwa. Żeglarskie, sportowe serce Zachodniopomorskiego coraz mocniej bije właśnie w Dziwnowie.

Jacek Klimecki gościem TVP Szczecin.

Jacek Klimecki gościem TVP Szczecin.

Poniżej zamieszczamy wywiad z Jackiem KLIMECKIM:

TVP Szczecin: Rozpocznijmy od żeglarskiego, kolejnego roku żeglarskiego, który zapowiada się niezwykle ciekawie. Kiedy postawiliście na Marine pamiętam, że było dużo wątpliwości. Czy Marina w takim kształcie, Marina która jest w stanie przyjąć trochę komercyjnych jachtów ale nie tych największych rozmiarów, to jest dobry pomysł na Dziwnów. Dzisiaj zdaje się już wątpliwości żadnych nie ma. Bo to jest droga na żeglarski świat, także sportowy, która się przed wami coraz szerzej otwiera.

Jacek Klimecki: Dziwnów stał się bardzo ważnym ośrodkiem żeglarskimi i to znanym na całym świecie. Zarówno pod względem turystycznym jak i sportowym. Najpierw Mistrzostwa Świata w klasie Laser, następnie Mistrzostwa Świata w klasie Optimist, pięciokrotnie Puchar Europy w klasie Laser.  Myślę, że są to znaczące osiągnięcia organizacyjne. Mariny okazały się już za małe, za ciasne. Władze myślą o rozbudowie kolejnych. Wiadomo, jest to kwestia finansowania, ale jest już część pozwoleń na kolejną budowę.

TVP Szczecin: Mogliście jak część miast stawiać na to żeglarstwo mniej komercyjne, to prywatne, gdzie przepływa się tylko z jednej do drugiej Mariny.  Wy, odważniej postawiliście na sport. Przypominam sobie rozmowę z sędziami międzynarodowymi, którzy mówią, że grzechem zaniechania byłoby nie wykorzystać tego terenu. W Waszej Marine można z jednej strony wypłynąć albo na wody zalewu albo na wody morskie. To daje ogromne możliwości jeśli chodzi o rozgrywania zawodów sportowych.

Do optymistów zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale kolejne Mistrzostwa Europy w klasie Laser – to robi na nas coraz większe wrażenie. Co prawda do lat 21, ale wśród nich mogą pojawić się Ci,  którzy za moment pojawią się także na igrzyskach.

Jacek Klimecki: Te Mistrzostwa rozegrane będą w sierpniu, ale już teraz staramy się o następne. Zostajemy przy tych klasach, które już mamy i staramy się ciągle o pozyskiwaniu innych światowych imprez.

TVP Szczecin: W tym roku 18 urodziny obchodzić będzie Dziwnowski Festiwal Gwiazd Sportu. No to co w tą osiemnastkę nas będzie czekało?

Jacek Klimecki: No nie mogę w tej chwili jeszcze powiedzieć nazwisk. Pewne rzeczy będziemy chcieli zostawić. Festiwal zapoczątkowała Irena Szewińska. To zobowiązuje. Kolejne nazwiska muszą być równie znaczące.

TVP Szczecin: Czy jest jeszcze miejsca na kolejne repliki?

Jacek Klimecki: Burmistrz ma już pomysły na to, gdzie i jak będzie podążała Aleja. Myślę, że jeszcze starczy miejsca na wiele lat.

TVP Szczecin: Mówimy o sporcie, mówimy o żeglarstwie. Zdaje się, że w tym najbliższym roku nie tylko Festiwal Gwiazd będzie szansą na to, żeby spotkać wielkich sportowców w Dziwnowie. Wszystko się ma rozpocząć trochę wcześniej. W czerwcu?

Jacek Klimecki: Dziwnów został wytypowany przez Polski Komitet Olimpijski jako organizator Biegu Dnia Olimpijskiego. Patronat nad imprezą objął Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Impreza rozgrywana jest na całym świecie. W tym roku w Dziwnowie około 1000-1200 biegaczy spotka się 18 czerwca. Jesteśmy gotowi do tego wyzwania i myślę, że też to będzie piękna sportowa impreza. Na pewno będzie uczestniczyło bardzo wielu Olimpijczyków.

źródło: TVP Szczecin