Nowe e-dowody wydawane będą od 04 marca 2019 roku. Czekają nas zmiany dowodów.

Nowe e-dowody wydawane będą od 04 marca 2019 roku. Czekają nas zmiany dowodów.

Luty 22, 2019 0 przez admin

Nowe e-dowody osobiste będą wydawane od 4 marca 2019. Z założeń wynika, że używanie nowych dowodów osobistych ma być łatwiejsze. Oznacza to dłuższą listę spraw, które można załatwić online. E-dowody pojawią się już w marcu 2019. Czy to oznacza, że już na początku 2019 roku czeka nas zmiana dowodów osobistych na nowe? Sprawdź kiedy e-dowód oficjalnie zamieni aktualnie posiadany plastikowy kartonik.

E-dowód: co się zmieni?

Dowód osobisty potwierdza tożsamość i ułatwia podróżowanie. Co zmieni się w momencie,w którym stary dowód osobisty zastąpi e-dowód?

  • nowy dokument będzie wyposażony w mikroprocesor z zakodowanymi danymi osobowymi
  • zdjęcie dowodowe będzie zapisywane w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne (ułatwienie dla podróżujących)
  • e-dowód ułatwi rejestrację do lekarza (brak konieczności podawania danych osobowych)
  • e-dowód sprawi, że załatwienie spraw w urzędach online stanie się jeszcze łatwiejsze, ponieważ nowy dowód osobisty będzie jednocześnie uwierzytelnieniem wniosku i zawartych w nim danych oraz podpisem elektronicznym, którego złożenie jest wymagane przy wysyłaniu dokumentów drogą elektroniczną.

Kiedy będzie trzeba ostatecznie wymienić dowód osobisty?

Proces wymiany starych dowodów osobistych na e-dowody rozpocznie się już w pierwszym kwartale 2019 roku. Od marca 2019 trwała też będzie kampania informacyjna oraz szkolenia urzędników, które pokażą jak odnajdować się w nowej rzeczywistości, w której e-dowody są faktem.

Nowe e-dowody osobiste

Pierwsze e-dowody będą wydawane Polakom już w pierwszym kwartale 2019 roku. Nie ma się jednak co martwić, nie wszyscy będą musieli wymienić dowód już w przyszłym roku. Proces zmiany ma potrwać do 2028 roku. Dla tych, którzy lubią robić rzeczy na ostatnią chwilę zostało jeszcze sporo czasu na oswajanie się z myślą o nowych e-dowodach osobistych.

Nowe e-dowody

Dziwnów: czasowe przerwy techniczne w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych

W związku z wdrożeniem w dniu 04 marca 2019 roku nowych e-dowodów osobistych z warstwą elektroniczną,  informujemy, że planowane są czasowe przerwy techniczne w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.

Od środy 27 lutego 2019 roku wyłączona zostanie możliwość wnioskowania o dowód osobisty przez Internet (ePuap). Usługa ta zostanie włączona ponownie 4 marca 2019 roku.

Jeśli wniosek o dowód osobisty chcesz złożyć w urzędzie – należy zrobić to jak najszybciej.

WAŻNE! W piątek 1 marca 2019 roku od godziny 12.00, w związku z zaplanowanymi pracami wdrożeniowymi, nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. 

Oznacza to, że tego dnia, tj. 1 marca 2019 roku (piątek)  wnioski o dowód w Urzędzie Miejskim będą przyjmowane tylko do godziny 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu, nie będzie możliwości załatwienia również pozostałych spraw dotyczących dowodu osobistego. Nie będzie także można odbierać gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.