Sobota, 19 stycznia 2019 r. dniem żałoby narodowej

Sobota, 19 stycznia 2019 r. dniem żałoby narodowej

Styczeń 16, 2019 0 przez admin

Żałoba narodowa ogłoszona zostanie w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbędzie się 19 stycznia 2019 roku. Prezydent Gdańska zmarł 14.01.2019 roku po ataku nożownika na scenie podczas finału WOŚP w Gdańsku.

Żałoba narodowa w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza

Ustaliliśmy, że dzień pogrzebu będzie ogłoszony dniem żałoby narodowejpowiedział prezydent Andrzej Duda.

Przypominamy, że Paweł Adamowicz trafił do szpitala w niedzielę wieczorem po tym jak został zaatakowany nożem podczas finału WOŚP. Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować. Prezydent Gdańska, zmarł w poniedziałek w gdańskim szpitalu. Miał 53 lata.

Odszedł od nas w tragicznych okolicznościach – nie tylko trudno się z tym pogodzić, ale przede wszystkim to zrozumieć. Został zamordowany przez kryminalistę – człowieka, który wyszedł niedawno z więzienia. Był skazany w 2013 roku za napady rabunkowe, napady na banki. Został zamordowany w chwili, która też miała wymiar szczególny, bo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest bez wątpienia elementem, który bardzo wielu ludzi w Polsce, zwłaszcza młodych, łączy we wspólnotowym czynieniu dobra, zbieraniu funduszy na pomoc dla dzieci, dla polskich szpitali, żeby były lepiej wyposażone. I właśnie to, że w czasie tego wielkiego wydarzenia na scenie tam, w Gdańsku, wychodzi morderca i zabija prezydenta miasta, który razem z mieszkańcami raduje się z tego, że kolejna akcja pomocowa jest tak wspaniale wspólnie prowadzona – jest chyba dla nas wszystkich niezwykle poruszające mówił prezydent Andrzej Duda.

Żałoba narodowa – co oznacza?

Żałoba narodowa ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Na czas trwania żałoby narodowej odwołana zostanie większość imprez masowych m.in. wydarzenia sportowe czy koncerty.